KESİM FOLYOSU

Reklamcılıkta en sık kullanılan türlerden biri olmakla birlikte dijital baskı tekniğinin ortaya çıkmasının ardından bile kullanımı azalmamış, hatta dijital baskı ve folyo kesim aynı teknikle kullanılarak daha estetik reklam örnekleri ortaya çıkarılmıştır. Şu anda ülkemizde bulunan tabelaların %90’ı kesim folyo tekniğiyle yapılmaktadır.

 
Kesim folyosu silikon kaplı bir kağıdın üzerine ince bir PVC uygulanan bir malzemedir. Kendinden yapışkanlı olan bu malzemenin raf ömrü 2 ila 5 yıl arasında değişmektedir. Kısa ve orta vadeli işler için ekonomik bir tercihtir.

 

Parlak ve mat olmak üzere ikiye ayrılan kesim folyosunun renkli folyo, cast folyo, yüksek seri folyo, baskı folyoları ve laminasyon olmak üzere 5 farklı çeşidi bulunmaktadır. Plotter makinelerinde bilgisayar destekli programlarla rakam, yazı, desen olarak her şekilde kesilebilmektedir.

 

İç mekan, dış mekan, baskı kesim ve dekorasyon folyosu gibi özelliklerine göre değişik gruplara ayrılır. İç ve dış mekanlarda kullanımı ile ilgili bir ayrım bulunmamakla birlikte, dış mekanlarda hava koşulları nedeniyle daha kısa süreli olacağı bilinmektedir.
 
Piyasada mevcut ürünler; toplam kalınlık, rulo çapı, gerilme gücü, esneklik, uygulama sıcaklığı, bakım sıcaklığı gibi özellikleriyle birbirilerinden farklılaşmakta ve fiyatları değişmektedir.Kullanım alanları çok yaygın olmakla birlikte, kısa ömürlü bir ürün olması nedeniyle ışıksız tabela sistemlerinde, vitrin yazılarında, düz yüzeylerde kullanmak daha verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

 
Fuar, kongre, festival gibi iç mekanlarda, kısa süreli organizasyonlarda, tabela, cam, vitrin, cephe ve yönlendirme tabelaları gibi düz yüzeylerde kullanılabileceği gibi aynı zamanda araç yazılarında ve dekorasyon sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.


Copyright ©2015 Tüm Hakları Saklıdır. Pupa Reklam ve Tabela

Pupa Reklam Bir Markam Medya Kuruluşudur